Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
102 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę Wydruk PDF E-mail

Dzień 11 listopada jest bardzo ważny dla historii naszego kraju, ponieważ po 123 latach niewoli Polska odzyskała suwerenność i mogła jako niezależne państwo samodzielnie decydować o losach swoich obywateli. Młodemu pokoleniu święto uświadamia, że życie w wolnej Polsce zawdzięczamy tym, którzy walczyli o nią w I wojnie światowej. Ukazuje takie wartości jak: patriotyzm, przynależność do narodu polskiego oraz poświęcenie największej wartości, jaką jest życie. Ten szczególny dzień powinien być dla nas Polaków okazją do powiedzenia sobie:

Jestem Polakiem i jestem z tego dumny”, wzbudzać dumę i radość.

11 listopada wywieśmy flagi i uczcijmy godnie dzień, w którym wspominamy przywrócenie Polski na mapę świata. Flaga jest jednym z symboli narodowych. Jest oznaką naszej pamięci i wdzięczności dla naszych przodków, którym zawdzięczamy wolną Rzeczpospolitą.

Wisława Szymborska
Gawęda o miłości ziemi ojczystej”

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
Radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć
ale nie można owocować.

Uczniowie naszej szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości: włączając się do akcji „Szkoła do hymnu”, przygotowując biało- czerwone kotyliony, uczniowie klas pierwszej i drugiej uczestnicząc z zachowaniem reżimu sanitarnego w uroczystej akademii przygotowanej przez klasę trzecią pod kierunkiem pani Renaty Szlenkier.

W tym wyjątkowo trudnym czasie, kiedy nie możemy się spotkać na akademii w budynku szkoły, uczniowie podczas zdalnych lekcji przypomnieli fakty historyczne, teksty poetyckie, pieśni legionowe oraz o godzinie 11.11 wszystkie klasy odśpiewały hymn narodowy. Chwilą zadumy oddali hołd tym, którzy walczyli o naszą niepodległość. Wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

Pamiętajmy o naszej historii.

 

Autor: Sylwia Górska

 

Zobacz galerię powiązaną z artykułem

Wytworzył(a): Pilarczyk Marlena
Data wytworzenia: 2020-11-11 12:45:31
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2020-11-11 12:45:34

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2020 by Szkoła Podstawowa w Tłokini Wielkiej Nota prawna