Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
Z WIZYTĄ U MARII DĄBROWSKIEJ Wydruk PDF E-mail

Russów to wieś w województwie wielkopolskim, położona na północ od Kalisza. W 1889 urodziła się tu Maria Dąbrowska, autorka powieści „Noce i dnie”. W zabytkowym parku znajduje się Dworek Marii Dąbrowskiej, mieszczący muzeum poświęcone pisarce oraz skansen etnograficzny, który obejmuje wybrane zabytki budownictwa chłopskiego związanego z regionem kaliskim. Jest tu zagroda chłopska z końca XIX wieku: chata mieszkalna, stodoła i obora. Szczególnie cennymi nabytkami są: spichlerz nazywany przez mieszkańców "sołkiem", chata mieszkalna wyrobnika z początku XIX wieku oraz spichlerz dworski z 1800 roku. Skansen ten znajduje się w rozległym parku otaczającym zabytkowy dworek.

W piękne jesienne przedpołudnie uczniowie klasy I i II z panią Ewą Janiak i panią Renatą Szlenkier zawitali w gościnne progi. Bardzo miły przewodnik – edukator zapoznał wycieczkowiczów z historią powstania muzeum oraz z jego zbiorami, które obrazują pobyt Marii Dąbrowskiej we wsi w latach 1889–1907. Uczestnicy wycieczki obejrzeli zrekonstruowany pokój pisarki, pokój ojca - Józefa Szumskiego, kuchnię dworską, salon i sypialnię oraz fotografie, rękopisy i dokumenty osobiste. Następnie podczas spaceru po parku zwiedzili zabytki skansenu etnograficznego. Ponadto w ramach doradztwa zawodowego zapoznali się z pracą przewodnika.

Pierwszo- i drugoklasiści pełni wrażeń udali się do pobliskiego lokalu na „małe co nieco” , którym była bardzo smaczna pizza i ruszyli w drogę powrotną do szkoły.

Zobacz galerię powiązaną z artykułem

Wytworzył(a): Szlenkier Renata
Data wytworzenia: 2019-10-21 21:07:24
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2019-10-21 21:07:30

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2020 by Szkoła Podstawowa w Tłokini Wielkiej Nota prawna