Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
30 Rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka Wydruk PDF E-mail

20 listopada 2019 roku z inicjatywy pani dyrektor Edyty Banasiak i pedagoga szkolnego pani Ewy Napierały Kowalczyk, Szkoła Podstawowa  im. Władysława Broniewskiego  w Tłokini Wielkiej przyłączyła się do świętowania obchodów 30.rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu cała społeczność szkolna była ubrana na niebiesko, jako kolor Unicef-u symbolizujący jedność z dziećmi na świecie.

Celem obchodów było zwiększenie świadomości dzieci na temat istnienia Konwencji, uświadomienie uczniom, że wszystkie dzieci mają swoje prawa i mogą z nich korzystać.

W oddziałach przedszkolnych, klasach edukacji  wczesnoszkolnej oraz kl. IV-VIII zostały przeprowadzone zajęcia, które przybliżyły dzieciom ich prawa.

Hasłem przewodnim dnia były słowa ,,Dla każdego dziecka, dzieciństwo’’. Nauczyciele i uczniowie rozmawiali  o prawach jakie mają dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem dzieciństwa. Nie zabrakło również pytań i dyskusji - jak nasze dzieciństwo powinno wyglądać, aby było szczęśliwe, czy dzieciństwo wszystkich dzieci na świecie wygląda tak samo?

Najmłodsze dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz  film o prawach dziecka, który w przystępny sposób wytłumaczył im, czym są ich prawa. Wspólnie z nauczycielami dzieci uczyły się rozróżniać praw od zachcianek, rysowały postać super-bohatera, który broni dzieci i ich praw.

Uczniowie klas IV-VI po zapoznaniu się z Konwencją o prawach dziecka, przygotowali w grupach ,,piramidę praw dziecka”. Następnie przystąpili do kolejnego ćwiczenia, które polegało na napisaniu fikcyjnego listu do ,,kącika porad’’ fikcyjnej gazetki dla dzieci ,,Mały Praw-Strażnik’’. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i empatią. Chcąc przyczynić się do poprawy losu biednych, chorych, pokrzywdzonych dzieci, uczniowie kierowali się bardzo mądrymi podpowiedziami płynącymi prosto z serca. Poznali także nazwy instytucji, do których należy się zwrócić w sytuacji, gdy poczują , że ich prawa zostały naruszone bądź też są świadkami takich sytuacji wobec rówieśników.

W klasach VII-VIII wychowawcy przekazali uczniom najważniejsze informacje o prawach dziecka-historii ich powstania, najważniejszych dokumentach stanowiących o prawach najmłodszych .Uczniowie wcielili się w rolę ,,Młodych aktywistów’’, gdzie analizowali trudne sytuacje dzieci i zastanawiali się w jaki sposób mogą im pomóc. Byli także członkami Kampanii społecznej, gdzie przygotowywali plakaty uświadamiające dorosłym wagę praw dziecka. Poznali również losy bohaterskiej dziewczynki Malali, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla.

Po zakończonych zajęciach, wszystkie klasy zebrały się na apelu, aby wspólnie podsumować i przedstawić wytwory swojej pracy oraz uwieńczyć ten wspaniały dzień wspólną fotografią.

Znakomitym odzwierciedleniem wyjątkowego nastroju, jaki nam towarzyszył tego dnia były słowa wiersza Marcina Brykczyńskiego ,, O prawach dziecka’’

 

Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

 

Głęboko wierzymy, że  dzień 20 listopada na stałe wpisze się w kalendarz uroczystości Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej.

Zobacz galerię powiązaną z artykułem

Wytworzył(a): Napierała-Kowalczyk Ewa
Data wytworzenia: 2019-11-24 23:27:04
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2019-11-24 23:27:07

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2020 by Szkoła Podstawowa w Tłokini Wielkiej Nota prawna