Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
WYCIECZKA DO RUSSOWA Wydruk PDF E-mail

Wrześniowa, słoneczna pogoda zachęciła uczniów klas III i IV wraz z wychowawczyniami do wizyty w położonym niedaleko Russowie.

            W zabytkowym parku, pomiędzy starymi stawami mieści się tam piękny dworek – Muzeum Marii Dąbrowskiej. Zbiory muzeum obrazują pobyt pisarki we wsi oraz jej związki z ziemią kaliską.

            Uczniowie mogli zobaczyć pokój pisarki z licznymi fotografiami, pokój jej ojca, kuchnię dworską, salon, bibliotekę i sypialnię. We wszystkich pomieszczeniach znajdowały się niezwykłe meble i nietuzinkowe przedmioty. W salonie zachwycały zwiedzających stare zegary, obrazy, pianino i piękna zastawa stołowa; w sypialni- wspaniałe meble z czeczotki, oryginalne stroje i dawny wózek, a w  kuchni kolekcje żeliwnych żelazek , garnków i patelni oraz różnych młynków .

            W zabytkowym parku otaczającym rodzinny dom Dąbrowskiej mieści się skansen etnograficzny. Dzieci mogły zajrzeć do autentycznej , dziewiętnastowiecznej chaty chłopskiej umieszczonej w ogródku,  stodoły, obory i do chatki zielarki.

            Dworek i okalająca go wieś zostały zobrazowane przez pisarkę w powieści ,, Noce I dnie”, nic więc dziwnego, iż jeden z pokoi nazwano ,, filmowym”. Można tam podziwiać zdjęcia  z czasów realizacji słynnego serialu.

            Pełni wrażeń i zaopatrzeni w pamiątki wycieczkowicze zregenerowali siły, posilając się pyszną pizzą i powrócili do szkoły.

Wytworzył(a): Giercarz Wiesława
Data wytworzenia: 2019-09-25 23:48:58
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2019-09-25 23:49:00

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2020 by Szkoła Podstawowa w Tłokini Wielkiej Nota prawna