Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
Nasze wrażenia po wycieczce do Gniezna, Bydgoszczy i Inowrocławia Wydruk PDF E-mail

26 września uczniowie klas VI, VII, VIII oraz jeden uczeń z klasy III gimnazjum wraz z opiekunami p. Beatą Przybylską, p. Katarzyną Wyborną, p. Urszulą Borwik, p. Katarzyną Zimną oraz p. Anną Strzałką wybrali się na całodniową wycieczkę.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej poświęconej narodzinom państwa polskiego, pierwszym władcom Polski oraz ówczesnej kulturze i życiu codziennemu. Następnie wycieczkowicze mogli podziwiać Katedrę Gnieźnieńską oraz najsłynniejsze drzwi w Polsce – Drzwi Gnieźnieńskie, na których przedstawione są sceny z życia św. Wojciecha.

Drugim punktem wycieczki była Bydgoszcz – urokliwe miasto nad rzeką Brdą, po której pływaliśmy tramwajem wodnym. Po godzinnym rejsie przyszedł czas na posiłek konieczny do zebrania sił na kolejne wojaże. Spacer po tzw. Bydgoskiej Wenecji wszystkim się podobał mimo nieciekawej pogody. O 16:00 uczniowie zawitali w Manufakturze Słodyczy – miejscu, gdzie słodki zapach czuć już na zewnątrz. Każdy uczestnik warsztatów po pokazie produkcji słodyczy mógł własnoręcznie wykonać swojego lizaka. Tworzenie słodyczy w „Karmelkowej Krainie” spełniło słodkie marzenia uczniów, którzy udali się do jedynego w Polsce Muzeum Mydła i Historii Brudu. Tam mieli oni możliwość obejrzenia eksponatów i akcesoriów związanych z utrzymywaniem higieny przez człowieka oraz poznać historię produkcji i używania mydła. Na uczestników warsztatów czekała jednak o wiele większa atrakcja – własnoręczne zaprojektowanie oraz wykonanie mydła glicerynowego z wybraną formą, kolorem, a nawet zapachem… Mydełka oczywiście każdy zabrał na pamiątkę.

Ostatnim punktem programu wycieczki był Inowrocław. Tam czekała już pani przewodnik, która oprowadziła wycieczkowiczów po parku Solankowym. Ukwiecone aleje, stawy i ogrody zapachowe tworzą tam niepowtarzalną atmosferę. Pani przewodnik zaprowadziła zwiedzających do serca parku, którym są tężnie solankowe. Ta olbrzymia i niezwykła konstrukcja to naturalne inhalatorium, które ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Dodatkowo wspaniale się prezentuje szczególnie wieczorem, kiedy to młodzież miała możliwość zobaczyć ledowe iluminacje świetlne. Po spacerze wokół tężni wszyscy udali się do Pijalni Wód, gdzie każdy mógł skosztować wody mineralnej o nazwie „Inowrocławianka”. Wycieczkowicze zawitali jeszcze do chaty kujawskiej – miejsca, które wyposażone jest w oryginalne sprzęty oraz przedmioty używane w XIX wieku na Kujawach.

Harmonogram wycieczki był dość napięty, ale dzięki temu uczestnicy usłyszeli mnóstwo ciekawych opowieści i śmiesznych anegdotek oraz poznali najważniejsze atrakcje turystyczne Gniezna, Bydgoszczy i Inowrocławia.

Wytworzył(a): Rogala Beata
Data wytworzenia: 2018-10-07 13:40:52
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2018-10-07 13:40:57

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2019 by Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej Nota prawna