Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
Rajd Niepodległości Wydruk PDF E-mail

Jak co roku w ramach obchodów Dnia Niepodległości Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego zorganizował Rajd Niepodległości. 10 listopada ponad 160 zuchów, harcerzy, członków koła PTTK i instruktorów zawitało do gminy Godziesze. Gospodarzami rajdu była Drużyna Harcerska ze Stobna prowadzona przez dh. Cezarego Piotrowskiego.

Rajd rozpoczął się w Żydowie, gdzie przed odzyskaniem niepodległości przebiegała granica między zaborami, a w budynkach obecnej szkoły znajdowała się strażnica rosyjska. Ciekawą historię tego miejsca przedstawiła Rajdowiczom dyrektor szkoły pani Grażyna Kokocińska. Odśpiewano hymn narodowy i z biało czerwonymi flagami, kokardami narodowymi i proporcami uczestnicy ruszyli do kolejnego etapu rajdu – Szkoły Podstawowej w Stobnie Szóstym. Czekał tu na nich dyrektor szkoły pan Waldemar Kupaj z nauczycielami i gorącym żurkiem z kiełbasą, sponsorowanym przez wójta gminy pana Józefa Podłużnego. Po posiłku i chwili odpoczynku wciągnięto flagę narodową na maszt szkolny, odśpiewano hymn harcerski i tym razem autokarami udano się do Szkoły Podstawowej w Godzieszach. Tutaj uczestnicy z zainteresowaniem obejrzeli wystawę „Drogi do wolności”, po której oprowadził  ich autor wystawy Karol Matczak. Zanim uczestnicy zebrali się na apelu podsumowującym rajd, musieli wykonać zadania rajdowe polegające na zaznaczeniu trasy rajdu na mapkach, rozwiązaniu quizu o Święcie Niepodległości i wiadomości z rajdu oraz ułożeniu krótkiej rymowanki o rajdzie.

Mimo kapryśnej pogody rajd był miłą zabawą, a jednocześnie aktywną lekcją patriotyzmu i okazją do poznania historii Polski, miejscowości i gminy.

Uczestnikami rajdu była również Drużyna Harcerska „Tropiciele” i Gromada Zuchowa „Słoneczka” z opiekunami panią Marleną Pilarczyk i panią Renatą Szlenkier. Harcerze i zuchy reprezentowały Szkołę Podstawową im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej. W drodze na rajd uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach – miejscach pamięci,  na cmentarzu w Tłokini Kościelnej.

Zobacz galerię powiązaną z artykułem

Wytworzył(a): Andrzejewska Anna
Data wytworzenia: 2017-11-22 17:24:12
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2017-11-22 17:24:12

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2019 by Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej Nota prawna