Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
Pierwszy Dzień Wiosny Wydruk PDF E-mail

W obecnym roku szkolnym nasza szkoła zgłosiła swój udział w społecznym programie edukacyjnym pt."Żyj smacznie i zdrowo" pod patronatem honorowym m.in. Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Rekreacji oraz Ministra Zdrowia. Program ten ma na celu propagowanie wśród uczniów dobrych nawyków związanych z prawidłowym odżywianiem.

            21 marca, czyli w Pierwszy Dzień Wiosny, uczniowie zorganizowali akcję społeczną na temat "Kampania społeczna programu Żyj smacznie i zdrowo". Hasłem dnia było: "Panowie i Panie – grunt to zdrowe odżywianie". Każda klasa odpowiedzialna była za przydzielone zadania. U naszych najmłodszych pociech, tzn. w odziałach przedszkolnych "Misiaczki" i "Słoneczka", nie zabrakło gier i zabaw edukacyjnych o tematyce warzywno-owocowej. Dzieci śpiewały piosenki o witaminach, o ogórku, tworzyły owocowo-warzywne ludziki, zgadywały nazwy owoców i warzyw. Uczniowie klas I-III zorganizowali "kąciki warzywno-owocowe", w których można było podziwiać gigamarchew, gigajabłko czy gigapor. Dzieci przygotowały stemple z ziemniaków, kolorowe warzywno-owocowe ludziki oraz rozwiązywały rebusy i krzyżówki dotyczące warzyw i owoców. Klasa IV przygotowała dla swoich kolegów i koleżanek warzywno-owocowe kalambury. Zabawa polegała na wylosowaniu hasła i narysowaniu go na tablicy. Drużyny miały za zadanie odgadnąć jak największą liczbę haseł. Piątoklasiści zorganizowali dla innych klas zabawę o nazwie "Magiczne Pudełko". Chętna osoba, po zawiązaniu oczu chustą, siadała przed "Magicznym Pudełkiem", wkładała do niego ręce i zgadywała, jaki owoc lub warzywo się w nim znajduje. Uczniowie z klasy VI zachęcali do wzięcia udziału w przygotowanym przez nich konkursie pt. "Jak posmakujesz, to poczujesz". Po zasłonięciu oczu śmiałkom podawane były kawałki owoców i warzyw, a ich zadaniem było odgadnąć, co własnie konsumują. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza, że niektóre owoce jak np. cytryna, aż szczypią w język... Za trzy odgadnięte smaki można było otrzymać plakietkę "Ekspert smaku". Młodzież z klasy I gimnazjum zabawiła się w znawców rymowania. Zasiedli oni w komisji konkursu pt. "Ja się dobrze czuję, gdy o owocach i warzywach rymuję". Uczniowie klasy II gimnazjum zorganizowali dla swoich kolegów oraz koleżanek "Quiz o witmaniach". Pytania były i łatwe i trudne, ale najbardziej liczyło się przyswajanie wiedzy poprzez zabawę. Klasa III gimnazjum wyświetliła uczniom naszej szkoły filmy o zdrowym odżywaniu pt."10 zasad zdrowego odżywania", "Żywność bogactwem składników pokarmowych", "Warzywa i owoce" oraz "Porcje". Są to filmy z programu edukacyjnego pt. "Żyj smacznie i zdrowo".

            Po wszystkich zabawach przyszedł czas na wspólne przyrządzanie zdrowych posiłków. W młodszych klasach zorganizowany został konkurs "Master Chef Junior", a w starszych "Master Chef". Uczniowie w grupach przyrządzali przepyszne, lecz przede wszystkim zdrowe posiłki. Kolorowe kanapki, wiosenne sałatki, warzywno-owocowe szaszłyki, pożywne koktajle, czy owocowe sorbety to tylko niektóre specjały naszych wspaniałych uczniów.        

            Pierwszy Dzień Wiosnym minął młodzieży szybko i bardzo przyjemnie. Wszyscy mogą stwierdzić, że uczniowie naszej szkoły żyją smacznie i zdrowo.

Zobacz galerię powiązaną z artykułem

Wytworzył(a): Rogala Beata
Data wytworzenia: 2017-04-05 22:35:31
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2017-04-05 22:35:38

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2019 by Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej Nota prawna