Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
,,KAMYKOWE WICI‘’ Wydruk PDF E-mail

Co roku, 15 marca , drużyny Hufca ZHP Powiatu Kaliskiego obchodzą "Kamykowe Wici".  Jest to święto hufca związane z rocznicą śmierci hm. Aleksandra Kamińskiego - patrona hufca.

Święto obchodzone jest na różne sposoby, ale zawsze ma na celu upamiętnienie postaci patrona  - pedagoga, wychowawcy, profesora nauk humanistycznych, współtwórcy metodyki zuchowej, instruktora harcerski, harcmistrza, żołnierza Armii Krajowej oraz jednego z ideowych przywódców Szarych Szeregów- Aleksandra Kamińskiego.

W tym roku ,,Kamykowe Wici" przybrało formę wycieczki autokarowej do Łodzi. Naszą szkołę reprezentowały:  druhna Jola Marciniak oraz Marysia Jopek, Patrycja Kraszewska, Natalia Majewska, Gabrysia Stępień i Ania Wywijas z klasy IV.  Aleksander Kamiński przybył do Łodzi wraz z zakończeniem wojny w maju 1945 r. i  rozpoczął pracę na tutejszym uniwersytecie. Mieszkał tu i pracował aż do śmierci w 1978 r.  Łódź uczciła swojego wybitnego mieszkańca.

Przedstawiciele różnych drużyn harcerskich hufca wraz ze swoimi drużynowymi  złożyli kwiaty i zapalili znicz w parku Śródmiejskim, gdzie w otoczeniu drzew umieszczono pomnik A. Kamińskiego, siedzącego w harcerskim mundurze w ogniskowym kręgu. Sympatyczna postać harcerskiego pedagoga została otoczona kręgiem harcerzy hufca. Minutą ciszy, łopotaniem proporców i iskierką przyjaźni oddaliśmy hołd patronowi.

Odwiedziliśmy też ulicę imienia Aleksandra Kamińskiego. Na budynku nr 30 wmurowano tablicę upamiętniającą mieszkającego w nim harcerza. Tutaj również zapaliliśmy znicz i chwilą zadumy uczciliśmy pamięć „Kamyka”.

Korzystając z okazji harcerze odbyli długi spacer po głównej ulicy miasta – Piotrkowskiej, zatrzymując się przy Galerii Wielkich Łodzian, alei Gwiazd Filmu, Bajkowych Postaciach z Misiem Uszatkiem na czele. Podziwialiśmy też największe w Polsce graffiti, które ma ponad 900 m2 powierzchni.

Całodzienna wycieczka była na pewno najatrakcyjniejszą  formą  Święta Patrona Hufca, utrwalającą pamięć jednej z najważniejszych postaci polskiego harcerstwa. 

Wytworzył(a): Andrzejewska Anna
Data wytworzenia: 2017-04-05 22:33:36
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2017-04-05 22:33:40

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2019 by Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej Nota prawna