Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
Wolontariat Wydruk PDF E-mail

 7 października dzieci i młodzież naszej placówki spotkali się z panią  Kingą Jopek, wolontariuszką  działającą w  istniejącej przy parafii św. Matki Teresy w Kaliszu Fundacji  „Mocni Miłością”. Pani Kinga w przystępny, prosty sposób przedstawiła na czym polega wolontariat. Doświadczenie i umiejętność budowania jasnego przekazu spowodowały, że uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o tym, jak działa fundacja. Tworzą ją osoby w różnym wieku i z różnych środowisk. Łączy ich pragnienie niesienia bezinteresownej pomocy, zwłaszcza osobom samotnym i cierpiącym.  Centrum Wolontariatu Fundacji „Mocni Miłością” skupia ludzi, którzy  pomagają  podopiecznym różnych placówek, a także chorym członkom rodzin. Wolontariusze zdobywają  wiedzę teoretyczną i  praktyczną -  wiedzę z zakresu medycyny, pomocy socjalnej i psychologii.

Obok nas żyje coraz więcej osób starszych, przewlekle chorych, które nie radzą sobie z niepełnosprawnością i samotnością. Podczas spotkania pani Jopek  omówiła  cechy wolontariusza, podkreśliła jak ważne jest nieskupianie się na sobie, swoich potrzebach, swoich sprawach, lecz na potrzebach i problemach innych. Jeśli wyślemy dobro, naszą pomoc, nasz czas w świat, do ludzi – to na pewno zaprocentuje.  Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka człowieczeństwa. To też nauka udzielania pomocy i proszenia o nią. Pomagając bezinteresownie, sprawiamy że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny. Nie jest już bezdusznym miejscem, gdzie rządzi tylko pieniądz. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat. Dzięki wolontariatowi młodzież ma szansę  poznać nowych ludzi, nauczyć się wielu rzeczy – również o sobie samym. Wolontariat często otwiera oczy i jest czasem weryfikacji poglądów i postaw. Daje szansę spojrzenia na swoje własne życie z innej perspektywy, przekonania się, że jakże często niepotrzebnie narzekamy, nie umiemy się cieszyć z tego, co mamy – a zwykle jest z czego. Celem spotkań z wolontariuszami jest zachęcenie młodych ludzi bez względu na  wiek, zawód, płeć,  do tego, by  wyciągnęli  dłoń do tych, którzy ich  potrzebują. By dostrzegli  to, że świat może być lepszy i to właśnie dzięki Nim, odnaleźli w sobie pasję działania na rzecz słabszych i pokrzywdzonych. Pomagając innym odkryją to, co tak na prawdę jest w życiu ważne i na czym warto się skupić.  Przekonają się, ile szczęścia w  życie wniesie wyciągniecie pomocnej dłoni w stronę kogoś potrzebującego, jak bardzo może to odmienić życie wszystkich i zrealizują hasło papieża Franciszka: „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”.

Dziękujemy pani Kindze Jopek, za to, że podzieliła się z nami mądrymi przemyśleniami na temat wolontariatu. Za niezwykle ciekawe i pouczające spotkanie, doświadczenie i dobrą, pozytywną energię, jaka emanowała w czasie spotkania. Wielką sztuką jest mówić o rzeczach najtrudniejszych prosto i zwyczajnie. Koordynatorami spotkania były pani Marlena Pilarczyk i pani Renata Szlenkier.

Zobacz galerię powiązaną z artykułem

Wytworzył(a): Pilarczyk Marlena
Data wytworzenia: 2016-10-09 22:22:31
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2016-10-09 22:22:33

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2019 by Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej Nota prawna