Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
ZAJĘCIA EDUKACYJNE W GOŁUCHOWIE Wydruk PDF E-mail

W dniu 10.06.2016r Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie w ramach edukacji przyrodniczo - leśnej  już po raz kolejny zorganizował festyn pt.: „Spotkanie z lasem”. W związku z tym uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej postanowili wziąć udział w tym wydarzeniu.

Swoją przygodę rozpoczęli od obejrzenia Pokazowej Zagrody Zwierząt, gdzie obserwowali stado żubrów, danieli, dzików i koników polskich. Następnie udali się do zamku, otoczonego malowniczym parkiem z ogromnym bogactwem gatunków drzew i krzewów  rodzimych i egzotycznych oraz licznymi pomnikami przyrody. Siedziba ta przez wieki związana była ze znakomitymi polskimi rodami: Leszczyńskich, Działyńskich i Czartoryskich.  Pani na włościach – Izabella z Czartoryskich Działyńska, początkowo niechętna Gołuchowowi, z czasem stała się jego wielką miłośniczką, nazywając go swoim „ziemskim rajem”. Zwiedzający mogli podziwiać wielką kulturową spuściznę jej działalności pod czujnym okiem pana przewodnika, który  w sposób niezwykle interesujący opowiadał im historię zamku i jego mieszkańców.

Następnie wycieczkowicze przeszli na plac podworski, gdzie uczestniczyli m.in. w warsztatach papieru czerpanego, garncarskich i wyplatania z wikliny, malowania na szkle i drewnie. Obejrzeli pokazy związane z gospodarstwem domowym: wędzenia i pieczenia, tradycyjnego kowalstwa i tkactwa, ptaków drapieżnych i psów myśliwskich, pszczelarstwa i pracy pilarzy oraz fechtunku bronią średniowieczną. Brali udział w grach i zabawach plebejskich oraz edukacyjnych.  

W międzyczasie zregenerowali swoje siły,  jedząc  jeden z posiłków zaproponowanych przez gospodarzy oraz kanapki przygotowane przez mamy, deser stanowiło słodkie małe co nie co.

Pogoda dopisała,  w związku z tym dzieci z wytworami swojej pracy, pamiątkami i dobrym humorem powróciły do szkoły.

Wycieczkowiczom towarzyszyły: pani Renata Szlenkier, pani Ewa Olszyna, pani Anna Macniak, pani Weronika Krzywda, pani Katarzyna Zimna i pani Iwona Jendrzejak. 

Zobacz galerię powiązaną z artykułem

Wytworzył(a): Szlenkier Renata
Data wytworzenia: 2016-06-12 20:11:51
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2016-06-12 20:11:54

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2019 by Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej Nota prawna