Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
ATRAKCJE TURYSTYCZNE OPATÓWKA Wydruk PDF E-mail

Dzień 25.05.2016r upłynął pierwszoklasistom na zajęciach w terenie. Pierwszym przystankiem było Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, gdzie uczniowie  z wychowawczynią panią Renatą Szlenkier i asystentem nauczyciela panią Ewą Olszyną uczestniczyli w warsztatach  czerpania papieru. Za nim jednak przystąpili do dzieła, pani przewodnik w sposób niezwykle interesujący opowiedziała wycieczkowiczom o dawnych sposobach zapisywania informacji oraz przedstawiła krótką historię drukarstwa. Następnie, po wyprodukowaniu papieru i zakończeniu drukowania, uczniowie zwiedzili sale wystawowe. Obejrzeli maszyny i silniki parowe, krosna, snowadło zespołowe i hafciarkę ręczną. Zapoznali  się z życiem i otoczeniem dawnych właścicieli fabryki oraz zwykłych robotników zwiedzając gabinet fabrykanta oraz izbę robotniczą. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła kolekcja polskiej ceramiki użytkowej, licząca ponad 2500 obiektów,  produkowana w okresie od końca XIX do początku XXI wieku.

Kolejnym przystankiem tej niecodziennej podróży była Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku. Na gości czekała pani dyrektor Małgorzata Matysiak oraz panie bibliotekarki. Pani dyrektor wspierając się ciekawie przygotowaną prezentacją przedstawiła i omówiła uczniom kolejne etapy powstawania książki, czyli od pomysłu autora do  gotowego egzemplarza, który można kupić w księgarni. „Ze względu na to, że droga książki do rąk czytelnika jest dość długa, angażuje wiele osób i do jej produkcji używany jest cenny surowiec powinniśmy ją szanować, aby mogła służyć kolejnym pokoleniom”, tymi słowami zakończyła swój wykład pani Matysiak.

Następnie pierwszaki zostały zaproszone do regałów z książkami, gdzie oglądały najciekawsze i najpopularniejsze wśród młodych czytelników utwory. Bogaty księgozbiór wzbudził wielkie zainteresowanie. Niektórzy uczniowie mieli ochotę od razu wypożyczyć wybraną książkę. Jednak mogą to uczynić dopiero  po założeniu karty czytelnika w obecności rodziców.   Wyjątkiem była Marysia, która ma już taką kartę  i dlatego mogła zwrócić wypożyczone książki. Zarówno panie bibliotekarki jak i nauczyciele, widząc tak duże zainteresowanie, mają nadzieję, że wkrótce zwiększy się liczba czytelników korzystających z zasobów Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.

Kolejnym miejscem wycieczki, do którego udali się uczniowie wraz z opiekunami i panią Małgorzatą Matysiak było Miejsce Pamięci Narodowej – pomnik ku czci ofiar II wojny światowej, wzniesiony w hołdzie poległym i pomordowanym mieszkańcom Gminy Opatówek w latach 1939-1945. Złożyli tam kwiaty, zapalili znicz i  minutą ciszy oddali hołd poległym.

Zwieńczeniem wyprawy było  „małe co nieco” w lodziarni.

Uczniowie i nauczyciele serdecznie dziękują wszystkim gospodarzom za miłe przyjęcie, ciekawe zajęcia, wyrozumiałość i życzliwość.

Zobacz galerię powiązaną z artykułem

Wytworzył(a): Szlenkier Renata
Data wytworzenia: 2016-05-31 22:43:04
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2016-05-31 22:43:05

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2019 by Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej Nota prawna