Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
"Kamykowe Wici” Wydruk PDF E-mail

Jak co roku, 15 marca  drużyny Hufca ZHP Powiatu Kaliskiego obchodzą "Kamykowe Wici". Jest to Święto Hufca związane z rocznicą śmierci hm. Aleksandra Kamińskiego - patrona hufca.

Święto obchodzone jest na różne sposoby, ale zawsze ma na celu upamiętnienie postaci patrona - pedagoga, wychowawcy, profesora nauk humanistycznych, współtwórcy metodyki zuchowej, instruktora i harcmistrza, żołnierza Armii Krajowej oraz jednego z ideowych przywódców Szarych Szeregów.

W tym roku "Kamykowe Wici" przybrały formę wycieczki autokarowej do Warszawy. Przedstawiciele przybyłych drużyn harcerskich  wraz ze swoimi drużynowymi  złożyli  kwiaty i zapali znicze w miejscu najważniejszym dla pamięci Patrona - na jego grobie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach obok Kwatery Szarych Szeregów.  Uroczysty apel ze sztandarem Hufca upamiętnił nie tylko Aleksandra Kamińskiego ,ale również żołnierzy-harcerzy Szarych Szeregów, szczególnie Rudego, Alka i Zośkę -  tak mu bliskich bohaterów „Kamieni na szaniec”, których filmową adaptację harcerze przypomnieli sobie w autokarze.

Korzystając  z  pobytu w Warszawie,  harcerze weszli na Stadion Narodowy, przeszli się Krakowskim Przedmieściem,  gdzie zobaczyli Pałac Prezydencki, pomniki znanych, wybitnych Polaków, Grób Nieznanego Żołnierza i Teatr Narodowy. Po pamiątkowym zdjęciu przy Pomniku Małego Powstańca udali się na Stare Miasto i plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta.

Całodzienna wycieczka była na pewno jedną z najatrakcyjniejszych form obchodów  Święta Patrona Hufca, utrwalającą pamięć jednej z najważniejszych postaci polskiego harcerstwa.

 

Drużynę harcerską  z Zespołu Szkół w Tłokini Wielkiej reprezentowali dh.  Anna Andrzejewska  oraz 10 harcerzy. 

Zobacz galerię powiązaną z artykułem

Wytworzył(a): Andrzejewska Anna
Data wytworzenia: 2016-03-26 22:35:50
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2016-03-26 22:35:50

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2019 by Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej Nota prawna