Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
WITKACY I KS. HENRYK KAZIMIEROWICZ W TŁOKINI KOŚCIELNEJ Wydruk PDF E-mail

7 marca, z inicjatywy pani Jadwigi Miluśkiej-Stasiak z Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku, odbyło się w naszej szkole spotkanie gimnazjalistów, nauczycieli, pracowników bibliotek oraz mieszkańców okolicy z panem Przemysławem Pawlakiem - doktorantem w Instytucie Sztuki  PAN w Warszawie, bibliofilem, bibliografem, miłośnikiem Witkacego.

W poszukiwaniu ,, skrzyni’’ ks. Kazimierowicza, w której mogły się znajdować rękopisy niewydanych utworów Stanisława Ignacego Witkiewicza,  pan Przemysław trafił do Tłokini Wielkiej.

Stanisław Ignacy Witkiewicz - pisarz, malarz, filozof, dramaturg i fotograf- przyjaźnił się z wybitnym intelektualistą ks. Henrykiem Kazimierowiczem, który w latach 1937-1941 był proboszczem parafii w Tłokini Kościelnej i przepisywał  na maszynie rękopisy Witkacego.

Podczas spotkania Przemysław Pawlak zaapelował o pomoc w poszukiwaniach rozproszonego księgozbioru  ks. Kazimierowicza, a pani Janina Banasiak przekazała cenne pamiątki po duszpasterzu.

Gość przekazał szkolnej bibliotece cztery książki w tym II tom „Listów” Stanisława Ignacego Witkiewicza z dedykacją, za co serdecznie dziękujemy.

Miło wiedzieć, że w naszej okolicy żyli  wielcy ludzie i miały miejsce wielkie wydarzenia, a na naszych oczach dzieje się historia. 

Zobacz galerię powiązaną z artykułem

Wytworzył(a): Giercarz Wiesława
Data wytworzenia: 2016-03-11 21:50:03
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2016-03-11 21:50:05

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2019 by Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej Nota prawna