Dorota Ścigajłło – pamiętamy

Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego we współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu oraz Akademią Kaliską realizowali projekt społeczny pod nazwą Dorota Ścigajłło – pamiętamy. Dorota Ścigajłło to postać szczególna dla naszej gminy. Pielęgniarstwo, któremu z oddaniem poświęciła swoje życie, zawsze zasługiwało na uznanie, teraz zaś w dobie pandemii ten zawód zyskał nowe znaczenie. Uznano więc, że sylwetkę Doroty Ścigajłło i jej misję warto przybliżyć młodemu pokoleniu.

Celami projektu było zainteresowanie uczniów życiem i działalnością Doroty Ścigajłło oraz promocja pielęgniarstwa wśród uczniów naszej gminy. Ponadto dzieci i młodzież w czasie realizacji przedsięwzięcia byli zainspirowani do twórczych działań, do rozwijania zainteresowań artystycznych oraz talentów twórczych i co najważniejsze wdrażani do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Nauczyciele zapoznali dzieci i młodzież z sylwetką Pani Doroty Ścigajłło. Opowiedzieli im, kim była i czym zasłużyła się dla lokalnej społeczności. Młodzi ludzie byli pod wrażeniem losów opatowianki. Ponadto mieli okazję wziąć udział w spotkaniu ze studentkami pielęgniarstwa. Podczas ich wizyty dowiedzieli się wielu cennych informacji na temat tego trudnego zawodu. Teraz mają pełne wyobrażenie, że pielęgniarstwo to misja i dzięki temu lepiej zrozumieli motywy działania Pani Doroty Ścigajłło.

Podsumowaniem projektu był wieczór poświęcony lokalnej społeczniczce. 19 maja w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej wspominali naszą bohaterkę goście: pani Halina Marszał-Sroczyńska, pan Sebastian Wardęcki – burmistrz Gminy Opatówek, pani Violetta Słupianek – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu, pan Marek Przybył -przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu, pani Izabela Dubanowicz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatówku, pani Małgorzata Matysiak – dyrektor Publicznej Biblioteki im. Braci Gillerów w Opatówku, pani Magdalena Misiak, pani Kinga Jopek oraz Rodzice i Dziadkowie uczniów.

Młodzież wprowadziła wszystkich w nostalgiczny nastrój za sprawą krótkiego montażu słowno-muzycznego oraz prezentacji na temat pani Doroty Ścigajłło. Pod wpływem odświeżonych wspomnień pani Halina Marszał – Sroczyńska opowiedziała zebranym, że pielęgniarka była niezwykłą osobą, skromną, cichą i wrażliwą. Wiedziała, co to znaczy być sierotą. Wiedziała też co to bieda, głód i cierpienie. Dlatego pomagała innym. Zawód, który wykonywała pani Dorota Ścigajłło był jej pasją. Za swoją działalność społeczną i zawodową otrzymała liczne nagrody i odznaczenia. Mówczyni podkreśliła, że bohaterka spotkania była prawdziwym tytanem pracy i nigdy nie poddawała się w dążeniu do zamierzonego celu. Wszyscy zebrani słuchali pani Sroczyńskiej z zapartym tchem. Była to prawdziwa podróż w czasie a duch Pani Ścigajłło wyczuwalny był wśród uczestników wieczoru.

W drugiej części uroczystości został rozstrzygnięty ,,Gminny konkurs o lokalnej społeczniczce Dorocie Ścigajłło”. Był on przeznaczony dla uczniów klas I-VIII szkół podstawowych z gminy Opatówek. Młodsi uczestnicy z klas I-III ujawnili swój talent plastyczny, tworząc urocze prace zatytułowane „Mój zawód niesie pomoc potrzebującym”.

  1. Miejsce: Patrycja Wolf,

  2. miejsce: Magdalena Olszewska,

  3. miejsce: Witold Krupiński.

Uczniowie klas IV-VIII walczyli piórem w konkursie literackim pt. ,,Mój zawód miał misję”. Uczestnicy pisali opowiadania twórcze inspirowane życiem i działalnością Doroty Ścigajłło. W tej konkurencji komisja konkursowa przyznała nagrody w dwóch kategoriach wiekowych:

Klasy IV-VI

  1. miejsce: Agata Ciesielska

  2. miejsce: Jakub Waszak

  3. miejsce: Anita Kubiak

Klasy VII-VIII

  1. miejsce: Justyna Ciesielska

  2. miejsce: Karolina Wdowczyk

  3. miejsce: Cezary Dolny

Projekt ,,Dorota Ścigajłło – pamiętamy” był dla uczniów okazją do poznania niezwykłej postaci. Opatowianka jest przykładem dla nas wszystkich. Do końca życia pracowała dla innych. Pani Dorota stała się dla nich kolejnym z wielkich autorytetów, który cały czas był blisko. Zgodnie z prośbą gości, społeczność szkolna postanowiła kontynuować pionierskie w regionie akcje związanie z upamiętnianiem lokalnych bohaterów. Oprócz całej konkursowej otoczki wydarzenia, najważniejszy był duch czynów pielęgniarki, stała się ona inspiracją do działania, do poznania szerszego wymiaru działalności charytatywnej, ćwiczenia własnej empatii oraz bycia po prostu dobrym człowiekiem. Cytując jedno z konkursowych opowiadań: ,,Historia Doroty Ścigajłło to nie tylko opowieść o pomaganiu innym, spełnianiu marzeń, wojennej i powojennej rzeczywistości ale i, a może przede wszystkim, o sercu gotowym bić zawsze dla innych”.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wspierali nas w realizacji projektu.

Zapraszamy do fotorelacji:

Przejdź do galerii powiązanej z artykułem