Serwis zstlokinia.opatowek.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. X
Patroni roku 2021 Wydruk PDF E-mail

Od listopada minionego roku, znamy patronów 2021 roku. Sejm postanowił, że będą to: Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz, kard. Stefan Wyszyński i Konstytucja 3 Maja.

- ROK KONSTYTUCJI 3 MAJA
3 maja - 230. rocznica uchwalenia. Obchodzimy Rok Konstytucji 3 Maja jako „pierwszej w Europie i drugiej na świecie Ustawy Rządowej", która „stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych". Sejm, uzasadniając wybór, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie.

- ROK KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO
22 stycznia - 100. rocznica urodzin
Krzysztof Kamil Baczyński został uhonorowany przez Sejm „w uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury". Jednocześnie postanowiono oddać hołd innym przedstawicielom pokolenia Kolumbów: Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu.

- ROK STANISŁAWA LEMA
12 września - 100. rocznica urodzin.
Sejm, ustanawiając Stanisława Lema patronem 2021 roku, uznał go za „najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie".

- ROK CYPRIANA KAMILA NORWIDA
24 września - 200. rocznica urodzin
Sejm uhonorował Norwida jako wybitnego poetę, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artystę sztuk pięknych. Podkreślono odwołania do narodowej i europejskiej tradycji, twórczy wkład w polską literaturę i - szerzej - kulturę.

- ROK TADEUSZA RÓŻEWICZA
9 października - 100. rocznica urodzin
Tadeusz Różewicz został uhonorowany jako wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Uzasadnienie: „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.

- ROK KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO
3 sierpnia - 120. rocznica urodzin
28 maja - 40. rocznica śmierci
Kard. Stefan Wyszyński został ustanowiony przez Sejm patronem 2021 roku jako "głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mąż stanu". Podkreślono jego starania o poszanowanie wolności religijnej przez władze komunistyczne i obronę polskiej kultury.

Wytworzył(a): Pilarczyk Marlena
Data wytworzenia: 2021-01-04 17:11:49
Opublikował: Administrator
Data publikacji: 2021-01-04 17:11:49

Zobacz więcej:
Copyright © 2011 - 2021 by Szkoła Podstawowa w Tłokini Wielkiej Nota prawna